انواع اتصالات در لوله کشی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم لوله‌کشی، بحث آب‌بندی و عدم نشتی می‌باشد.

معمولاً سیستم‌های لوله‌کشی در زیر کار قرار می‌گیرند و دسترسی و بازدید از آن‌ها ممکن نیست؛ به همین دلیل درصورتی‌که نشتی در اتصالات رخ دهد، نیاز به‌صرف وقت و هزینه ی گزاف دارد.

اتصالات در سیستم‌های لوله‌کشی مختلف بر اساس کاربرد و جنس لوله و اتصال به‌صورت‌های متفاوت می‌باشند.

در این مقاله به بررسی اجمالی انواع اتصالات در سیستم‌های لوله‌کشی مختلف می‌پردازیم.

اتصالات جوشی:

در لوله‌کشی با لوله‌های سیاه (فولادی) که ازجمله مصارف آن‌ها می‌توان به گازرسانی، تهویه مطبوع، اطفای حریق و موتورخانه اشاره کرد کلیهٔ اتصالات بر اساس استاندارد یک یا دو پاس جوش داده می‌شوند.

اتصالات اتویی:

در لوله‌های پلی‌پروپیلن (تک لایه) لوله و اتصال توسط دستگاهی که به اتوی لوله شهرت دارد گرم شده و به‌صورت سطحی ذوب می‌شوند، سپس از فک دستگاه خارج‌شده در هم قرار می‌گیرند و به این صورت به هم جوش داده می‌شوند.

اتصال پرسی:

در لوله‌های ۵ لایه (تلفیقی)، همان‌طور که در مقالهٔ لوله‌کشی با لوله‌های ۵ لایه توضیح داده شد، لوله داخل اتصال واردشده و توسط فک پرس به هم پرس می‌شوند.

اتصال مهره‌ماسوره‌ای (کوپلینگی):

این اتصال در لوله‌های تلفیقی و همچنین لوله‌های پلی‌اتیلن که برای مصارف آبرسانی استفاده می‌شوند کاربرد دارد، به این صورت که به‌واسطهٔ بستن مهره بر روی اتصال لوله به‌صورت آب‌بند وارد اتصال می‌شود.

جوش سربه‌سر:

این نوع از اتصال در لوله‌کشی پلی‌اتیلن که برای مصارف انتقال فاضلاب استفاده می‌شود کاربرد داشته، لوله و اتصال توسط دستگاهی که به راکت شهرت دارد در بخش لبه گرم شده، ذوب می‌شوند و با تماس با یکدیگر به‌صورت خطی جوش داده می‌شوند.

اتصال رزوه‌ای:

در این اتصال که مختص لوله‌های گالوانیزه و یا اتصالات فیتینگی می‌باشد، بدنهٔ لوله توسط دستگاهی تحت عنوان حدیده رزوه شده و با استفاده از آچار لوله گیر و گیره و استفاده از انواع نوارتفلون یا تفلون مایع و یا خمیر و کنف، لوله داخل اتصال فرو رفته و آب‌بند می‌شود.

اتصال فلنجی:

این نوع از اتصال که معمولاً در سایزهای بالای دو اینچ کاربرد دارد به این صورت است که لوله توسط جوش، جوش سربه‌سر و یا رزوه بر اساس نوع لوله، به قطعه‌ای تحت عنوان فلنج متصل می‌شود، دو عدد فلنج با در میان داشتن یک واشر به‌وسیله ی پیچ و مهره به یکدیگر بسته خواهند شد، مزیت این اتصال قابلیت استفاده در سایزهای بالا بوده و همچنین اتصال بدون تخریب بخشی از لوله‌کشی قابل جدا شدن می‌باشد، البته در سایر انواع اتصال برای این منظور از انواع مهره‌ماسوره استفاده می‌شود.

اتصال پوشفیت:

این اتصال همان‌گونه که در مقاله ی اجرای پوشفیت به‌صورت کامل توضیح داده شد، از یک سوکت و اورینگ تشکیل می‌شود، با وارد شدن لوله به سوکت همان‌گونه که از نام اتصال برمی‌آید اتصال آب‌بند خواهد بود. کاربرد این نوع اتصال در انتقال فاضلاب می‌باشد.

اتصالات چسبی:

این نوع از اتصالات به سه صورت فشار قوی و فشار متوسط و فشار ضعیف بر اساس جنس لوله و اتصال قابل‌تصور می‌باشند، رزین یا چسب بدنهٔ داخلی اتصال و بدنه ی خارجی لوله را به یکدیگر جوش می‌دهد.

هدف سایت جامع تاسیسات مکانیکی همان‌گونه که به‌دفعات اشاره‌شده است، افزایش آگاهی کارفرمایان و فعالان صنعت تاسیسات مکانیکی کشور می‌باشد. ازاین‌رو مقالات کاربردی، به‌صورت غیر سریالی در بخش مقالات تاسیسات مکانیکی بارگذاری می‌شوند، علاقه‌مندان می‌توانند برای دسترسی آسان و سریع به مقالهٔ مدنظر خود از فهرست موضوعی مقالات تاسیسات مکانیکیبهره‌مند گردند.

تاسیسات گلریز با اجرا، تعمیرات و سرویس لوله کشی و تاسیساتی آب ،گاز، موتورخانه شوفاژ ، پکیج و شیرالات شبانه روزی شمال ,غرب, شرق ,مرکز و جنوب تهران در خدمت شماست.

تاسیسات گلریز تمامی خدمات را با کادری مجرب و حرفه ای ارائه می دهد.

بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید

با ما تماس بگیرید:

یوسف آباد خیابان اسد آبادی بین خیابان ۲۷ و ۲۹ پلاک ۲۵۱
۰۹۱۲۴۵۹۴۴۰۸
تلفن : ۰۲۱۸۸۷۲۳۳۵۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *