چه وقتی موتورخانه نیاز به بررسی و سرویس دارد ؟

اکثر ساختمان ها مانند مدارس ، ادارات ، بیمارستان ها و حتی اپارتمان ها به سیستم گرمابشی مرکزی همان موتورخانه تجهیز هستند و برای گرمایش خود از شوفاژ استفاده میکنند. با توجه به اینکه شوفاژ و موتورخانه وظیفه گرم کردن این واحد های یک ساختمان را دارند پس با بروز هرگونه ایراد فنی میتواند مشکلات زیادی را برای کل تجهیزان و ساکنین آن ساختمان ایجاد کرده و سیستم گرمایش را دچار اختلال کند پس سرویس و تعمیر دوره ای تاسیسات موتورخانه و شوفاژ شما بسیار با اهمیت است.

بازدید و بررسی های دوره ای علاوه بر بالا بردن راندمان مفید موتور خانه شما میتواند به عمر مفید آن کمک کند ، یقینا هزینه های خرید قطعات نو و جدید شوفاژخانه را میداند! پس بهتر است با پرداخت یک هزینه منطقی نبست به سرویس دوره ای موتورخانه خود از بروز مشکلات و هزین های اضافی جلوگیری کنید و در زمستان و یا تابستان از هوای گرم و مطبوع در ساختمان خود استفاده کنید.
سرویس موتور خانه را چه فردی باید انجام دهد؟
ما در مجموعه تاسیسات گلریز آمادگی داریم تا با یک قرارداد ثابت و یا بصورت موردی عملیات سرویس موتورخانه شما را انجام دهیم پس کافیست با ما تماس بگیرید.
مزیت این کار در این است که ایرادات کوچک موتورخانه به سرعت شناسایی و رفع می‌شود و با صرف هزینه‌‌ای اندک از هزینه‌ها و خسارات بیشتر جلوگیری می‌شود. اما در کنار کمک گرفتن از یک متخصص حرفه‌ای، خود شما نیز می‌توانید به شوفاژخانه و سیستم گرمایشی مرکزی سر بزنید و از کارکرد صحیح و بدون اشکال آن اطمینان حاصل کنید.

آشنایی با تجهیزات موتورخانه:

برای اینکه بدانید هنگام بازدید و سرویس موتورخانه باید به چه قسمت‌هایی توجه کنید، باید بدانید که چه تجهیزاتی در تاسیسات موتورخانه به کار رفته است و کار هر قسمت چیست.
دیگ‌ها: این دیگ‌ها انباشته از آب هستند و با گرمایی که از سوختن مشعل می‌گیرند، گرم می‌شوند. سه دیگ آب داغ، آب گرم و دیگ بخار موجود است که بدنه‌ آن‌ها از چدن یا فولاد ساخته شده است تا گرمای بیشتری را درون خود نگه دارد.
مشعل: زیر دیگ قرار دارد و با سوختن گاز یا گازوئیل، شعله ایجاد می‌کند که برای گرم کردن آب داخل دیگ به کار می‌رود. در محل لوله اتصال گاز به مشعل باید فیلتری وجود داشته باشد تا مانع از ورود ذرات موجود در هوا به درون مشعل شود.
منبع کوئل‌دار: منبعی است که درون آن با چند لوله ورودی و خروجی از جنس مسی پوشیده شده است. آبی که درون دیگ گرم شده است به داخل این منبع می‌ریزد و در گردش و تبادل با لوله‌های مسی، آب سرد را گرم می‌کند.

لوله‌ها: سراسر شوفاژخانه با لوله‌هایی پر شده است که برای ورود و خروج آب از آن‌ها استفاده می‌شود.
دودکش: جهت خارج شدن دود و گازهای سمی ناشی از سوختن مشعل به کار می‌رود.
منبع انبساط: طبق قانون فیزیک، گرما و افزایش دما موجب افزایش حجم آب می‌شود. برای اینکه این افزایش حجم به تاسیسات موتورخانه آسیبی نرساند، در کنار سیستم گرمایشی از یک منبع انبساط استفاده می‌کنند.
ترموستات: برای تنظیم دمای آب از ترموستات کمک می‌گیرند تا در صورتی که دمای آب از یک حد مشخصی بالاتر رفت، ترموستات مشعل را خاموش کند تا دما بالاتر نرود و موجب ترکیدن دیگ نشود.
پمپ سیرکولاتور: به پمپی گفته می‌شود که برای گردش آب در شوفاژ و شوفاژخانه استفاده می‌شود.

در مقاله بعدی که در بخش موتورخانه وبلاگ تاسیسات گلریز منتشر میشود به نکات کلیدی برای نگهداری از موتورخانه خواهیم پرداخت که مکمل این مقاله می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *